گروه پزشکان ماه میس

نانوفت صورت


تاریخ : 1400/06/13

نانوفت چیست ؟

نانوفت، چربی فرآوری شده بدن است که حاوی غلظت بالایی از سلولهای بنیادی است.سلول های بنیادی به سلول هایی گفته میشود که هنوز تمایز پیدا نکرده و قابلیت تمایز به سلول های اختصاصی را دارند و قادرند با تقسیم سلولی ، سلولهای بنیادی بیشتری تولید کنند.این سلول ها در بازسازی بافت های آسیب دیده اهمیت بسیار زیادی دارند در این روش درمانی ، ابتدا سلول های بافت چربی از ناحیه ران ها . یا شکم برداشته میشوند این بافت چربی تکینک ویژه ای طی یک فرآیند پیچیده فرآوری شده و چربی بسیار لطیف و ابریشم گونه ای که حاوی سلول های بنیادی فراوانی است به دست می آید. مشخص شده است که نانوفت تاثیر معجزه ای در جوان سازی داشته و پوست های آسیب دیده و تغییر رنگ یافته یا آفتاب سوخته و پیر را بهبود می بخشد.این تکنیک برای جوانسازی و از بین بردن کبودی ، گودی،چین و چروک زیرچشم از بین بردن چروکهای سطحی صورت،گردن،ناحیه دکولته اثرات شگفت انگیزی به همراه دارد.

سلول ها و فاکتور های رشد داخل بافت چربی، قادرند بافت های آسیب دیده را ترمیم کرده و سلول های پوست را به تولید کلاژن تحریک کنند و خاصیت کشسانی پوست و نشستن پروتئین های ساختاری لازم، برای پوست را تقویت کنند. همچنین این کار تاثیر مثبتی بر محو شدن جای زخم ها و اسکار دارد (به خصوص در صورتی که همراه تزریق چربی داخل جلدی باشد، نتایج شگفت انگیزی حاصل خواهد شد).

گرفت یا پیوند چربی نانو چیست؟

پیوند چربی نانو، به ذرات بسیار کوچک چربی که به طور خاص فیلتر و پایدار شده اند اشاره دارد و برای نواحی که امکان تزریق دارند، استفاده می شود. در این فرآیند چربی فیلتر پایدار می شود، تا ذرات نانو به دست بیاید. این پایدار سازی شامل درصد بالایی از سلول های بنیادی، سلول های اندوتلیال، مونوسیت ها، ماکروفاژ ها و گرانولوسیت ها می باشد، که فعال شدن سلول های بنیادی، باعث افزایش تولید کلاژن می شود. تأثیر اصلی تزریق چربی نانو، بازسازی و جوان سازی بافت، به ویژه برای اصلاح گودی زیر چشم و بهبود پوست آسیب دیده می باشد. در طی پردازش و فیلتر چربی ها، بسیاری از سلول های چربی از بین می روند (آپوپتوز سلول)، بنابراین تزریق چربی نانو، توانایی ایجاد حجم قابل توجهی را ندارد. در حقیقت، به دلیل کمبود سلول های آدیپوسیت (چربی)، اثر حجم دهی چربی نانو، به طور قابل توجهی محدود می باشد. از سوی دیگر، از پیوند چربی میکرو برای حجم دهی زیاد و تقویت بافت در صورت، سینه ها یا باسن استفاده می شود. بنابراین، نشانه های تزریق چربی نانو، در مقایسه با پیوند چربی میکرو متفاوت است.

پیوند چربی نانو زیر چشم

مشکل اصلی پس از تزریق چربی نانو به زیر چشم، تورم، کبودی، قرمزی در محل تزریق و کمی ادم است، که ممکن است تا 2 الی 3 هفته ادامه داشته باشند. در طی 48 ساعت پس از تزریق چربی، توصیه می شود ناحیه ی مورد نظر را خنک نگه داشته و در حالت نیمه نشسته بخوابید تا در کم ترین زمان ممکن به بهبودی دست یابید.

هم چنین بهتر است از دارو های رقیق کننده خون مانند امگا 3 و ایبوپروفن، به مدت چند هفته اجتناب کنید. در صورت انجام صحیح این اقدامات، پیوند چربی نانو بیشتر دوام پیدا می کند.

عوارض جانبی تزریق چربی:

عوارض جانبی تزریق چربی بسیار کم و نادر می باشد. درد و تورم شایع ترین عوارض هستند. وجود عفونت ممکن است بر روی دوام و پایداری پیوند چربی، تأثیر بگذارد. عفونت های ویروسی یا عفونت هرپسی، (تبخال) در محل ورود کانولا بسیار گزارش می شوند.

آمبولی چربی، به ویژه اگر با سوزن تیز تزریق شود، از عوارض جدی تزریق چربی است. کوری ممکن است به عنوان نتیجه مستقیم سوراخ شدن توسط سوزن، و آسیب داخل کپسولی یا ترومبوز شریان رتینال مربوط به فشار، ایجاد شود. احتمال تشکیل کیست در هنگام انتقال مقدار زیادی چربی، بسیار زیاد است. نکروز پوست و تشکیل سینوس، ممکن است ناشی از پر شدن یا افزایش حجم بیش از حد محل مورد نظر رخ دهند. آتروفی فشاری ممکن است در اثر افزایش حجم بیش از حد، همراه با نکروز عروقی باشد که به دلیل فشار بیش از حد بر روی عروق می تواند، منجر به ترومبوز شریانی یا وریدی شود.

هماتوم یا تشکیل سروما، ممکن است در صورت عدم استفاده از کانولاهای غیرنافذ، و مصرف دارو های ضد انعقادی یا مکمل های دیگری که اثر ضد انعقادی دارند، بیشتر ایجاد شوند.